Plastová výroba

Výroba polystyrenových a polypropylenových kelímků a pohárků probíhá v těchto výrobních fázích:

1) extruze
2) tvarování
3) potisk

1) Extruze V extruderu je polystyrenový nebo polypropylenový granulát vlivem tepla a smykového namáhání přiveden k plastifikaci. Plastifikovaný materiál je ve formě folie vytlačován širokoštěrbinovou hlavou. Folie se chladí systémem kalandrovacích válců, odtahuje se, řeže na stanovenou šířku a navíjí do rolí. K výrobě se používají jednošnekové stroje (extrudery) ústící do speciálně upravené vytlačovací hlavy. Do hlavy může ústit jeden nebo více extruderů. Podle počtu extruderů se může vyrábět jednovrstvá nebo vícevrstvá folie. Teploty v extruderu při zpracování PS dosahují 180-220°, při zpracování PP se pohybuje v rozmezí 220-260° podle tloušťky folie a typu vytlačovacího stroje. Folie se vyrábí v tloušce 0,35-2,1mm, v šířce 250-850mm.

2) Tvarování (thermoforming) Na tvarovacích strojích je folie ohřáta do kaučukovitého stavu (PS 130-140°, PP 150-155°C), dochází ke změknutí. Pomocí tlakového vzduchu, podtlaku, přetvárníků a tvarovacího nástroje se folie tvaruje na požadovaný tvar. Na strojích ILLIG, TFT a KIEFEL probíhá tvarování a sekání v jednom kombinovaném nástroji. Na strojích AV a AMUT probíhá tvarování a sekání ve dvou krocích. Hotové výrobky se skládají do roliček a balí do kartonů.

3) Potisk Kvalitní, až 8 barevný potisk je realizován technologií suchý offset (nepřímý knihtisk) na švýcarských strojích firmy Polytype. Přípravu individuálních potisků podle přání zákazníka zajišťuje vlastní grafické oddělení. Grafici navrhnou jedinečné obalové řešení, popřípadě zpracují dodaná data do podoby tiskových fotopolymerních štočků. Grafické oddělení je vybaveno nejmoderněší výpočetní technikou včetně programového vybavení. Kelímky jsou v tiskovém stroji pomocí tlakového vzduchu a šnekového podavače nasazeny na tiskové kužely. Před vlastním potiskem dochází na základě elektrického výboje k úpravě povrchu (zvýšení povrchového napětí) a tím i ke zlepšení přilnavosti UV barvy. Potisk je realizován při rychlosti až 600kel./min. Potištěné kelímky jsou vytvrzeny UV zářením a automaticky skládány do roliček.

Mapa serveru Na úvodní stránku Napište nám